Autor: Philip Zepter
PDF: Svetlo ako potrava - Philip Zepter
Zabudnite na to, čo máte na tanieri. Sústreďte sa na skutočnú liečivú silu.
Často sa bavím na tom, akí sú ľudia prekvapení, keď im odhalím fakt, ktorý sa zdá byť protiintuitívny: všetci jeme svetlo! Nie je to metafora, ale vedecké tvrdenie, ktoré býva často prehliadané, pretože je až príliš zrejmé – bez svetla nemôže existovať život na Zemi.
Či už jeme zeleninu alebo mäso, nepriamo konzumujeme svetlo, ktoré absorbujú rastliny a všetky živé bytosti. Svetlo je vo forme zachytených fotónov absorbované listami a vďaka fotosyntéze rastliny rastú, zrejú a stávajú sa zdrojom našej životnej energie. Vďaka slnečnému svetlu rastie aj tráva, na ktorej sa pasú kravy. Keď teda jeme akýkoľvek rastlinný alebo živočíšny produkt, nepriamo „jeme“ svetlo, ktoré umožnilo ich existenciu. V podstate konzumujeme energiu uloženú v potravinách, ktorá pochádza z fotónov zachytených rastlinami pri fotosyntéze.Spojenie medzi svetlom a životom je podstatné. Magnetické pole Slnka a vlnovej dĺžky svetla vytvára sofistikovaný tanec fotónov, ktoré formujú život na Zemi spôsobom presahujúcim našu predstavivosť.
Určité vlnové dĺžky svetla môžu prenikať hlboko pod kožu a pomáhajú liečiť. Vo francúzštine existuje pre túto liečivú silu termín luminothérapie, teda svetelná terapia. Tí z nás, ktorí žijú v slnečných oblastiach, ako je Monako alebo Francúzska riviéra, si dobre uvedomujú, aký má svetlo vplyv na našu pohodu. Nie je náhodou, že tento región priťahuje ľudí nielen svojou krásou a luxusom, ale aj svetlom, ktoré nám pozdvihuje náladu a rozjasňuje myseľ.
Živo si spomínam na svoj prvý príchod do Monaka pred takmer štyridsiatimi rokmi. Okamžite ma uchvátila kvalita tamojšieho svetla. Cítil som sa plný energie a životného elánu, čo som predtým nikdy nezažil. O tieto pocity som sa podelil so svojimi váženými priateľmi a kolegami podnikateľmi v Monaku. Rovnako ako ja, aj oni cítili pozitívne pôsobenie tohto svetla.
Moja fascinácia svetlom nie je len filozofická alebo emocionálna, ale je hlboko spätá s mojou vedeckou a podnikateľskou cestou. Práve v Monaku som sa začal zaoberať uhlíkovou molekulou fullerénu C60, mimoriadnym objavom z 80. rokov, za ktorý jeho objavitelia získali Nobelovu cenu za chémiu. Bol som uchvátený vzťahom medzi fullerénom a svetlom a snažil som sa túto fascináciu pretvoriť na niečo hmatateľné.
Spoločne s mojím tímom výskumu a vývoja sme vyvinuli a patentovali šošovky zasadené do okuliarov a zariadení na svetelnú terapiu Bioptron. Tieto výrobky využívajú silu svetla a menia spôsob jeho interakcie s ľudským telom na biochemickej i neurologickej úrovni. Takto transformované svetlo nazývame hypersvetlom.
Fullerenová nanotechnológia Bioptron implementovaná v šošovkách okuliarov využíva svetlo a premieňa ho na druhú najviac usporiadanú symetrickú štruktúru v prírode: hyperpolarizované a hyperharmonizované svetlo. Toto svetlo, riadiace sa univerzálnym zákonom harmónie, je plne kompatibilné s 85 % biologických štruktúr. Komunikuje s molekulami, bunkami a tkanivami a prenáša aj ideálnu harmóniu C60 a jeho energetický stav, ktorý iniciuje liečbu, harmonizuje biologické štruktúry a obnovuje rovnováhu narušených procesov. Výsledkom je zníženie hladiny stresových hormónov, zlepšenie kognitívnych schopností a regulácia prirodzenej hormonálnej hladiny. To je skutočná revolúcia v optike. V prípade svietenia takýmto svetlom na telo prostredníctvom nášho prístroja Bioptron dochádza k lepšiemu zvládaniu bolesti, k urýchleniu hojenia rán, k riešeniu desiatok dermatologických porúch a liečbe sezónnej afektívnej poruchy.
Pochopenie dôležitosti svetla a schopnosť komunikovať tieto poznatky ďalej sú kľúčovými faktormi môjho obchodného úspechu. Svojim obchodným riaditeľom často hovorím, že ich cieľom nie je predať produkt, ale predať zážitok a premenu, ktorú produkty prinášajú. To, čo sme vždy predávali, je možnosť zdravšieho a energickejšieho života.
Túto lekciu som sa naučil na začiatku svojej kariéry, keď som prvýkrát vstúpil do sveta kuchynského riadu. Nepredával som len nádoby a panvice, predával som životný štýl, ktorý bol prísľubom lepšieho zdravia, úspory času aj energie a nižších účtov u lekára. V konečnom dôsledku ide o to „žiť lepšie, žiť dlhšie a žiť šťastnejšie.“ Riad bol jednoducho jedinečným nástrojom, ktorý pomáhal tento cieľ dosiahnuť. Predstavte si, že by dnes niekto povedal, že chce založiť firmu na výrobu kuchynského riadu na trhu, ktorý je už nasýtený značkami ako Seb, Tefal, Creusot a Zepter. Možno by ste si mysleli, že je blázon. A ľudia si zo začiatku mysleli, že aj ja som blázon! Ale len z toho dôvodu, že sa zamerali viac na samotný produkt ako na to, čo im môže produkt priniesť.
Monako je inšpiratívne miesto. Spomínam si, ako som sa prechádzal po pláži Larvotto a narazil na Turnerovu výstavu v Grimaldiho fóre. Britský maliar Turtner, majster svetla, v roku 1818 vyhlásil: „Svetlo je teda farba.“ To vo mne hlboko rezonovalo. Jeho dielo zachytáva vzťah medzi svetlom, farbou a emóciami – niečo, čo som vo svojom živote a práci zažil na vlastnej koži.
Svetlo v Monaku je, rovnako ako svetlo v Turnerových obrazoch, jedinečné. Ako pokračujeme v inováciách, tvorbe a živote, nesmieme nikdy zabúdať, že základom všetkého – či už ide o jedlo, zdravie alebo umenie – je svetlo, naša základná živina.